Jak myć auto zimą i czy warto to robić?
Gdy temperatura spadnie poniżej zera, wiele osób zastanawia się jak myć auto zimą? Niektórzy rezygnują z tego pomysłu, ponieważ sądzą, że w jakiś sposób zaszkodzą karoserii.
Inni z kolei nie widzą sensu w myciu samochodu zimą. Kierowcy argumentują to tym, że po przejechaniu niewielkiego odcinka drogi auto znowu będzie brudne. To wielki błąd, bo auto warto myć, aby pozbyć się soli, która wraz z błotem pośniegowym zostaje na karoserii i przyczynia się do korozji.
Mycie samochodu zimą — jak powinno wyglądać?
Jeśli chcesz umyć auto ręcznie, pamiętaj, że możesz to zrobić wówczas gdy temperatura nie jest niższa niż 0 stopni Celsjusza. Woda musi być ciepła i koniecznie z dodatkiem specjalistycznego środka myjącego. Najlepiej umyć samochód w ogrzewanym pomieszczeniu, jednak nie każdy ma taką możliwość. Co warto wtedy zrobić? Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z myjni.
Mycie samochodu zimą w eko myjni, myjni parowej
To jedno z lepszych rozwiązań. Para pod wysokim ciśnieniem doskonale radzi sobie z brudem. Dociera do zakamarków i usuwa trudno dostępne zanieczyszczenia. Na dodatek nie musimy się martwić, że woda zamarznie na karoserii.
Myjnia ręczna — czy zimą można umyć na niej samochód?
To na myjni ręcznej zimą kierowcy najczęściej myją swoje pojazdy (przynajmniej tak wynika ze statystyk). Wolą oddać auto w ręce profesjonalistów niż męczyć się z nim na mrozie. Pracownicy myjni dokładnie wyczyszczą brud z karoserii pojazdu i pozbędą się tym samym szkodliwej soli. Auto po opuszczeniu myjni ręcznej będzie całkowicie wysuszone. Dodatkowo obsługa zadba o uszczelki oraz osuszy zamki. Z czystym sercem polecamy to rozwiązanie! Sami doskonale myjemy auta również w zimie.
Mycie zimą auta w myjni automatycznej
Stanowczo odradza się korzystanie z automatycznych myjni, ponieważ stanowią zagrożenie dla lakieru, przyspieszając jego płowienie i powodując zarysowania. Jeśli auto jest silnie pokryte błotem pośniegowym, lepiej darować sobie myjnię automatyczną. Wówczas lepiej spłukać największy brud w myjni samoobsługowej, a dopiero później skorzystać z automatu. Pytanie, czy takie rozwiązanie ma jakikolwiek sens?
Mycie samochodu zimą w myjni samoobsługowej
Korzystanie zimą z myjni ciśnieniowej to zły pomysł, chociażby dlatego, że nie mamy możliwości dokładnego osuszenia samochodu. Wytarcie wody ściereczkami z mikrofibry jest przy minusowych temperaturach praktycznie niewykonalne. Woda zdąży zamarznąć i utworzyć na karoserii lodową skorupę. Jednak myjnia samoobsługowa ma jedną zaletę. Za pomocą myjki można starannie wypłukać sól z podwozia i nadkoli.
Jak myć auto zimą i o czym szczególnie pamiętać?
Mycie samochodu zimą musi być przemyślane! Pamiętaj, aby zabezpieczyć zamki w drzwiach. Gdy do środka dostanie się woda, otworzenie auta może okazać się niemożliwe. Dla pewności suchą ściereczką należy przetrzeć uszczelki, klapy silnika, pokrywy bagażnika, progi oraz drzwi. Umyte zimą auto może mieć problem z poprawnym działaniem wycieraczek oraz otwieraniem się szyb. Na mrozie pod żadnym pozorem nie można myć komory silnika. Wówczas instalacja zapłonowa oraz elektryczna są bardzo narażone na uszkodzenia.
Czy zatem warto myć samochód zimą?
Oczywiście, że tak!. Jeśli zależy Ci na dobrej kondycji lakieru i auta, należy robić to regularnie, jednak w rozważny sposób.