Nabijanie klimatyzacji samochodowej – jak wygląda, ile kosztuje?

Nabijanie klimatyzacji samochodowej to nic innego jak uzupełnienie czynnika odpowiadającego za odprowadzanie ciepła. Zazwyczaj to czynnik r1234yf lub r134a. Klimatyzację samochodową zaleca się nabijać raz w roku. Klienci przeważnie robią to wiosną lub wczesnym latem, jednak warto ją uzupełnić i sprawdzić zaraz po zimie.

Serwis klimatyzacji samochodowej

Ilość czynnika chłodzącego znajdującego się w układzie klimatyzacji z czasem maleje. Dzieje się tak z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest nieszczelność powstała poprzez uszkodzenia mechaniczne. Czynnik chłodniczy powoli wycieka, a klimatyzacja samochodowa zaczyna źle funkcjonować, np. ulega poważnej awarii lub za mało chłodzi. Serwis klimatyzacji samochodowej zajmuje się zatem analizą sprawności układu, naprawą nieszczelności, odgrzybianiem i ozonowaniem klimatyzacji oraz uzupełnieniem czynnika. Jego ilość w auto klimie zależy od modelu i marki samochodu. Jeśli zauważysz, że klimatyzacja w aucie działa niepoprawnie, powinieneś udać się właśnie do serwisu klimatyzacji.

nabijanie klimatyzacji samochodowej cena

Nabijanie klimatyzacji samochodowej – ile trwa i jakie są ceny?

Nabijanie klimatyzacji samochodowej trwa od 30 do 60 minut. Wszystko zależy od wielkości i stanu układu. Jeśli nie ma żadnych usterek ani wycieków, czynnik można uzupełnić w pół godziny. Ceny nabicia klimatyzacji w aucie są różne w całej Polsce. Najtaniej klimatyzację nabijemy w województwie podlaskim, mazowieckim, podkarpackim i pomorskim. Ceny uzupełnienia czynnika klimatyzacji w tych rejonach kraju mieszczą się w przedziale 125-155 zł. Nieco drożej jest w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Tam trzeba zapłacić od 132 do 165 zł. Najdrożej jest w województwie lubuskim i łódzkim. W tych województwach ceny za uzupełnienie klimy zaczynają się od 145 zł i kończą aż na 160 zł. Pamiętajmy, że mówimy tu tylko o napełnieniu samego czynnika klimatyzacji! Odgrzybianie czy wymiana filtra to dodatkowy koszt.

Filtr kabinowy

Gdy po włączeniu klimatyzacji samochodowej w aucie unosi się nieprzyjemny zapach, oznacza to, że pora wymienić filtr, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza trafiającego do kabiny. Z czasem robi się zanieczyszczony i zawilgocony. Taki filtr można wymienić samemu, ale z reguły zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistów. Koszt wymiany jest niewielki, zazwyczaj to od 15 do 30 zł.

Odgrzybianie klimatyzacji – jedna z najpotrzebniejszych usług

W układzie wentylacyjnym zbiera się sporo wilgoci, a jak wiadomo, to świetne warunki do rozwoju groźnych drobnoustrojów. Aby temu zapobiec, należy raz na roku odgrzybiać klimatyzację. Zaleca się to robić na wiosnę. Nie ma sensu zaczynać odgrzybiania jesienią lub zima, bo wilgotność powietrza jest zbyt wysoka i prawdopodobnie na wiosnę czynność tą trzeba będzie powtórzyć. Jak wiadomo, to niepotrzebny koszt. Gdy z wentylacji zaczyna brzydko pachnieć to sygnał, że wewnątrz rozwijają się bakterie i grzyby bardzo groźne dla zdrowia. Legionelloza to choroba oddechowa wywołana przez bakterie z grupy Legionella, które znajdują się w między innymi w zanieczyszczonej klimie. Odgrzybianie zazwyczaj idzie w parze z wymianą filtra.

Jak wygląda odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie?

Wyróżnia się trzy metody odgrzybiania klimatyzacji: ozonowanie, użycie pianki dezynfekującej oraz metodę ultradźwiękową. Postaramy się Wam nieco przybliżyć te usługi:

Ozonowanie klimatyzacji

To bardzo skuteczna metoda, która nie wymaga zastosowania środków chemicznych. Wysokie napięcie i promienie UV wytwarzają ozon, który jest rozprowadzany po kanałach wentylacyjnych. Natychmiast zabija wszystkie drobnoustroje. Warto pamiętać, że ozonowanie nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu.

Metoda ultradźwiękowa odgrzybiania klimatyzacji

Substancję czynną wprowadza się do kanałów wentylacyjnych za pomocą rozpylacza. Przez jakiś czas krąży w układzie i dezynfekuje wnętrze.

Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą pianki dezynfekującej

Okazuje się, że samemu również można usunąć bakterie z klimatyzacji, a przynajmniej można spróbować to zrobić, Piankowanie to najtańsza metoda, lecz nie do końca skuteczna. Piankę wprowadza się do kanałów poprzez elastyczną rurkę dołączoną do opakowania. Kierowca nie jest w stanie zobaczyć, jak daleko wepchnął wężyk i czy w całości pokrył kanał pianką. W tym przypadku nie można uznać, że wszystkie bakterie zostały usunięte z przewodów.

Podsumowując, ozonowanie układu klimatyzacji okazuje się najlepszym rozwiązaniem. To usługa na najwyższym poziomie. Możecie ją wykonać również u nas.

Pakiety w serwisie klimatyzacji

Prawie każdy serwis klimatyzacji ma w ofercie pakiety. To połączone usługi (przeważnie 3 lub 4) które są tańsze w zestawie niż osobno. Pakiet przeważnie oferuje:

  • sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji
  • napełnienie klimatyzacji (nabicie klimatyzacji)
  • wymianę filtra kabinowego
  • odgrzybianie klimatyzacji (ozon lub ultradźwięki)

Cena takiego pakietu to często od 200 do 300 zł. Usługi w zestawie są najczęściej wybierane przez kierowców, ponieważ gwarantują oszczędność pieniędzy i poczucie, że klimatyzacja działa bez zarzutu.

Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy Wam czym jest nabijanie klimatyzacji samochodowej. Bardzo ważne jest sprawdzenie szczelności układu i wymiana filtra. Trzeba pamiętać, że taki przegląd powinien być przeprowadzany raz do roku.

nabijanie_klimatyzacji_samochodowej_gdzie