Jak umyć samochód samodzielnie i bez szkody dla lakieru?
AutoSpa chętnie doradza w wielu kwestiach związanych z pielęgnacją auta, dziś zaczynamy od podstaw, omówimy jak umyć samochód, żeby nie porysować lakieru, bo jak wiadomo, wizyty u lakierników nie należą do najtańszych.
Jeśli sądzisz, że pielęgnacja samochodu to bułka z masłem, jesteś w wielkim błędzie. Nieodpowiednie ręczne czyszczenie auta może prowadzić do uszkodzeń lakieru. Warto pamiętać, że przyczyniają się do tego m.in. szorstkie gąbki i szczotki. Nasi klienci często pytają nas jak tego uniknąć, dlatego dzisiaj chcemy Wam przybliżyć jak powinien wyglądać prawidłowy proces mycia auta, który nie wywiera negatywnego wpływu na karoserię.
Pierwsze co musisz zrobić to dokładnie spłukać piasek. Gdybyś od razu zabrał się za szorowanie brudu gąbką, w lakierze powstałyby mikro rysy. Piasek działa jak papier ścierny, dlatego tak ważne jest, aby się go pozbyć już na samym początku.
1.Gąbka do mycia samochodu
Zwracaj także uwagę, jaką gąbką myjesz samochód! Nie może być zbyt szorstka, chociaż mogłoby się wydawać, że taka lepiej czyści. Wybieraj te wykonane z miękkich materiałów np. mikrofibry. Wielu specjalistów uważa, że najlepiej sprawdza się rękawica z mikrofibry. Gdy już znajdziesz odpowiedni gadżet myjący, pora rozejrzeć się za najlepszym środkiem czyszczącym. Pamiętaj, że my możemy zrobić to wszystko za Ciebie, wystarczy, że przyjedziesz do naszej myjni, jednak jeśli chcesz spróbować swoich sił i samodzielnie umyć samochód, podpowiemy Ci jak zrobić to profesjonalnie. Czytaj dalej!
2. Odpowiedni detergent do mycia samochodu
Skoro już wybrałeś gąbkę, teraz pora na profesjonalny preparat. Zapomnij o płynie do mycia naczyń! Jego odczyn źle działa na lakier samochodowy. Koniecznie zaopatrz się w nowoczesny szampon myjący. Wybór jest ogromny! Są preparaty czyszczące z woskiem, nabłyszczające, osuszające oraz zwykłe, bez żadnych dodatków. Na początku doradzamy wybierać właśnie taki. Jego koszt to około 10 zł.
Jak widzisz, nie ma szybkiej i prostej odpowiedzi na pytanie, jak umyć samochód? To dopiero pierwszy punkt opisywania tej z pozoru łatwej czynności.
3. Pora roku a technika mycia samochodu
Tak, dobrze przeczytałeś! To istotniejsze niż myślisz. Przeczytaj dokładnie, na co należy zwrócić uwagę, myjąc samochód wiosną, latem i jesienią.
Mycie samochodu wiosną
W tym okresie największą zmorą są pyłki i soki drzew, które szkodzą lakierowi. Żółtawy pył na samochodach pojawia się zazwyczaj między końcem kwietnia a początkiem maja. To nic innego jak pyłki drzew iglastych-świerku i sosny. Oprócz tego do karoserii lubią przywierać tzw. koty z drzew, które szybko przyklejają się do lakieru. Trzeba usunąć je mechanicznie, najlepiej w myjni, jeśli jednak do myjni Ci nie po drodze, polej samochód obficie wodą i poczekaj, aż „koty” namokną, wtedy z łatwością je usuniesz. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie ścierać zapylonego auta na sucho!
Mycie samochodu latem
W okresie letnim największym problemem są zaschnięte insekty na karoserii i szybach. Oczywiście nie można zdrapywać ich na sucho i podobnie jak w przypadku pyłków, dobrze, aby nieco odmokły. Do umycia samochodu latem wskazany jest zakup szamponu z woskiem, który pozwoli usunąć brud bez długiego szorowania.
Mycie samochodu jesienią
Jak umyć samochód jesienią? Ta pora roku charakteryzuje się sporymi opadami deszczu, które pozostawiają na aucie nieestetyczne zacieki. Problemem są też spadające z drzew liście i patyki. Podobnie jak latem, jesienią radzimy stosować szampony z woskiem, które skutecznie wyczyszczą i zabezpieczą karoserię.
Mycie samochodu zimą
Umycie samochodu w zimie jest wyjątkowo skomplikowane. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule.
4. Jak umyć samochód — technika kolistych ruchów
Pora na zasadniczą czynność! Rozcieńczamy szampon według instrukcji z opakowania i zaczynamy mycie. Robimy to kolistymi ruchami. Zaczynamy od dachu, później schodzimy na boki, a na końcu czyścimy przód i tył pojazdu. Nie należy się spieszyć. To najdłuższe zajęcie i wymaga największej uwagi. Pamiętaj o miejscach trudno dostępnych takich jak wlew paliwa, uszczelki czy emblematy. Gdy uznasz, że Twój samochód już lśni, dobrze go spłucz, zaczynając od dachu. Wykonaj tę czynność bardzo uważnie, aby na lakierze nie pozostały resztki środka czyszczącego.
5. Suszenie
Teraz pora na solidne wysuszenie samochodu. Woda zostawia zacieki, dlatego tak istotne jest, aby wytrzeć wszystko do sucha. Najlepsze do tego są ściereczki z mikrofibry albo dobrej jakości ściągaczka do wody.
6. Woskowanie
Gdy samochód jest właściwie wymyty i przygotowany, woskowanie jest wisienką na torcie. Politurę czy pastę nakładamy w formie cienkiej warstwy. Trzeba pamiętać, żeby wosk nie dostał się na uszczelki! Gdy zaschnie, trudno go będzie usunąć. Przy woskowaniu auta najlepiej mieć przy sobie suchą ściereczkę, dzięki temu szybko nią wytrzesz przypadkowo nałożony wosk.
7. Krótkie podsumowanie
- Do mycia auta wybieraj miękkie gąbki
- Używaj specjalistycznych produktów czyszczących. Zapomnij o płynie do mycia naczyń!
- Myj karoserię kolistymi ruchami zaczynając od dachu
- Ciężkie zabrudzenia potraktuj obficie wodą i szamponem myjącym do aut
- Nie zdrapuj niczego z lakieru np. owadów
- Na koniec wysusz auto i nie zapomnij o wosku
- Nie korzystaj z myjni automatycznej, ponieważ są niedokładne i łatwo w nich porysować lakier
Teraz już wiesz, jak umyć samochód, jeśli jednak wciąż jest to dla Ciebie niejasne lub zwyczajnie nie masz ochoty tego robić, zapraszamy do naszej myjni parowej. Zapewniamy, że doskonale zajmiemy się Twoim samochodem, a po umyciu będzie lśnił jak nigdy dotąd!