Jaki wybrać zapach samochodowy?

Jaki wybrać zapach samochodowy? Na rynku dostępna jest masa różnorodnych zapachów samochodowych w  formie popularnych zawieszek, perfum czy elektrycznych odświeżaczy. Jedne są bardziej trwałe, drugie mniej –  każde z nich cieszą  niepowtarzalnym kształtem czy barwą. Cechą dobrego odświeżacza jest nie tylko wymyślna forma czy kolor, lecz przede wszystkim odpowiednio dobrany zapach, który powinien prawidłowo wpływać na kierowcę.

Oddziaływanie zapachów

 

Od dawna wiadomo, że zapachy skutecznie oddziałują na człowieka. Udowodniono, że wywołują różnorodne reakcje emocjonalne, wprawiają w dobry nastrój, pobudzają apetyt, zwiększają koncentrację. Niektóre z nich działają pobudzająco, odświeżająco czy relaksująco, inne zaś wywołują senność, zmęczenie czy niepokój. Sztukę oddziaływania zapachów wykorzystuje się obecnie na szeroka skale w aromaterapii.

Podstawowym elementem każdego odświeżacza są olejki eteryczne, czyli lotne mieszaniny pozyskiwane z materiału roślinnego uzyskiwane w wyniku procesu destylacji. Wywołują one określone reakcje fizyczne, duchowe czy emocjonalne.

Za sprawą zapachów, mózg wydziela do krwi substancje neurochemiczne, które pobudzają organizm, lub takie, które wywołuje senność, na przykład serotoninę. Nie zaleca się stosowania w pojazdach zapachów uspokajających, takich jak lawenda, róża, czekolada czy mandarynka.

Co więc wybrać?

 

Przede wszystkim zapachy pobudzające i zwiększające koncentrację. Długa jazda samochodem powoduje zmęczenie i spadek reakcji organizmu. Może to prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji – zaśnięcia za kierownicą czy stłuczki. W takiej sytuacji, oprócz przerwy w jeździe i wypicia mocnej kawy, zaleca się zakup odświeżacza o zapachu cytrusów, mięty czy zielonej herbaty. Korzystnie działają również mieszanki morskie, leśne oraz aromaty naturalne.

Related Articles

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *