Jak zabezpieczyć samochód przed negatywnym działaniem soli?

Jak zabezpieczyć samochód przed negatywnym działaniem soli?

Sól, wykorzystywana przez drogowców do rozpuszczania zalegającego lodu i śniegu na drogach, ma negatywny wpływ na metale. Pod wpływem działania chlorku sodu, niszczona jest przede wszystkim karoseria samochodowa, koła, układ hamulcowy, wydechowy oraz instalacja elektryczna.

Najpoważniejszym skutkiem jest oczywiście korozja, która najpierw zaczyna się niewinnie – od niewielkiego ogniska punktowego. Później pojawiają się pierwsze pęcherze, aż w końcu istnieje potrzeba wizyty w warsztacie lakierniczym.

Należy jak najwcześniej zminimalizować zaleganie soli, gdyż jej długotrwałe działanie może być przyczyna kosztownych problemów. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów jak zabezpieczyć samochód przed negatywnym działaniem chlorku sodu.

Mycie samochodu

Zimą nie należy rezygnować z mycia auta – wręcz przeciwnie – starajmy się to robić jak najczęściej! Woda usuwa sól z powierzchni samochodu i tym samym chroni auta przed szkodliwym działaniem chlorku.

Zabezpieczenie lakieru

Najpopularniejszym zabiegiem zabezpieczającym lakier przed szkodliwym wpływem soli jest woskowanie. Warstwa wosku, minimalizuje przyleganie do karoserii brudu, nadaje lakierowi intensywniejszą barwę i połysk, i co najważniejsze – wnika w jego pory, zabezpieczając przed korozją.

Inną metodą ochrony jest tzw. powłoka polimerowa. Polimery, podobnie jak wosk zabezpieczają lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Są bardziej odporne na wysokie temperatury i promieniowanie UV. Powłoka polimerowa chroni lakier aż do 6 miesięcy!

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *